Znów pieczemy pierniki

Miejsce

Powiat Pruszkowski

Termin

grudzień 2018

Organizator

Kontakt

fundacja@totoanimo.org

Trzy lata temu na kiermaszu świątecznym rozdawaliśmy pierniczki do zdobienia według następującego przepisu:

Pierniczki świąteczne

* 1/4 szklanki miodu

* 1/3 kostki masła

* 1/2 szklanki cukru pudru

* 2 szklanki mąki pszennej

* 1 łyżeczka sody oczyszczonej

* 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika

* 1 łyżeczka kakao

Miód z masłem podgrzać, przestudzić. Po dodaniu pozostałych składników, wyrobić. Wałkować na grubość 2 - 3 mm podsypując mąką.

Wykrawać pierniczki i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec około 10 minut w temperaturze 180ºC bez termoobiegu.

W tym roku korzystaliśmy również z następującego przepisu: PRZEPIS NA PIERNICZKI. Przy czym używaliśmy wyłącznie mąki pszennej.

 

Najwięcej zabawy, która sprawia przyjemność najmłodszym (i tym trochę starszym też), to lukrowanie pierniczków w najróżniejsze wzory.

A oto przepis na lukier do pierniczków:

* 2 białka

* Cukier puder (1/2 opakowania ok. 200 gram)

* Cukier waniliowy (opcjonalnie)

* Barwnik spożywczy (opcjonalnie)

Białka należy mocno ubić ze szczyptą soli, a następnie z cukrem pudrem. Ubijać należy długo, przynajmniej 10 minut, aby cukier dobrze się rozpuścił i był idealnie biały oraz gęsty. Lukier nakładamy do rękawa cukierniczego lub do torebki celofanowej (obciąć delikatnie róg aby była maleńka dziurka) i wyciskając tworzymy ulubione wzorki.

Pięknie wychodzą wzorki z kolorowego lukru (można zakupić barwnik spożywczy w hurtowni cukierniczej). W celu polukrowania całej powierzchni pierniczka lukier musi mieć rzadszą konsystencję. Dodajemy w pojemniczku po kilka kropelek wody i mieszamy podnosząc łyżkę lub pędzelek do góry. Gdy masa rozpływa się delikatnie na boki tworząc gładką powierzchnię możemy zacząć malować.

Pierniczki najładniej wyglądają, gdy narysujemy grubo kontur białym lukrem, a potem wypełniamy kolorowym pozostałą powierzchnię.

Życzymy smacznego i prosimy o przekazywanie 1% na rzecz naszej Fundacji podczas rozliczania podatku dochodowego za 2018 rok.

Partnerzy / sponsorzy